48 BODRUM YAPI

İZOLASYON ÇÖZÜMLERİ

Binaların içini ve dışını ses, su, nem, sıcak ve soğuğa karşı korumak için alınan önlemlere yalıtım (İzolasyon) denir. İzolasyonun amacı tabiatı ve içinde bulunduğumuz mekanları korunmaktır, yaşadığımız ortamın izolasyonu sağlıklı bir yaşam ve tabiatın korunması için gereklidir.

PÜSKÜRTME

İZOLASYON

Yalıtım ve zemin kaplama uygulamalarında püskürtme sisteminin tercih edilmesinin en büyük sebebi ek yeri bulundurmuyor olmasıdır. Uygulama şartlarına bağlı olarak 3 ile 8 saniye arasında sert köpük oluşumu tamamlanır.

SÜRME

İZOLASYON

Sürme izolasyon kolay uygulanan beton ve çeşitli yüzeylere daha iyi aderans sağlayarak tutunur, yapıda oluşan çeşitli kılcal çatlak ve gözenekleri doldurarak ek yeri oluşmayan bir su yalıtımı tabakası sağladığı için tercih sebebidir.

ELASTİK

İZOLASYON

Balkon, banyo, tuvalet, mutfak gibi ıslak yüzeylerde, yüzme havuzlarında kullanılan akrilik dispersiyon ile su geçirimsizlik sağlayan çimento esaslı su izolasyon malzemesidir. Havuz uygulamalarında, Teraslarda ve balkonlarda, Beton, sıva, şap gibi yüzeylerde, kullanılır.

MEMBRAN

İZOLASYON

Teras ve eğimli betonarme çatılarda temel bohçalama ve temel perde yalıtımı, ıslak ve sulu zeminlerin su yalıtımında kullanılır. Çatı çevresi boyunca, baca diplerinde ya da rulo başlarında membran en az bir metre tam yapıştırılarak uygulanmalıdır.

Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı binalarda ve tesisatlarda kullanılan bir yalıtım çeşidir. Isı yalıtımı ile binanın ömrü uzar ve yakıt ve soğutma giderlerinde büyük kazanım sağlanır. Enerji tasarrufunu arttırır, çevre kirliliğini azaltır. Mantolama uygulaması ısı yalıtımında kullanılan bir çeşittir.

Su Yalıtımı

Binalara yapılan su yalıtımı suyun ve nemin binaya zarr vermesini özlemek için yapılmaktadır. Su yalıtımı bina temeline, çatıya, duvara ve bina çevresine uygulanabilmektedir. Su yalıtımının olmaması binanın direncini dolayısıyla da olası bir depremde yıkılma riskini arttırır.

Ses Yalıtımı

Ses izolasyonu gürültüyü en aza indirmek için yapılmaktadır. Makine, tesisat ve duvarlar üzerine ses yalıtımı uygulanabilmektedir.

Tesisat Yalıtımı

Tesisat izolasyonu ısıtma ve soğutma amaçlı tesisatlardan verim alınabilmek için yapılan yalıtım çeşididir. Ülkemizde gerekliliği dikkate alınmayan bu izolasyon çeşidi hem enerji tasarrufu sağlamakla birlikte, tesisat borularının korozyona uğramasını da engellemektedir.

Yangın Yalıtımı

Yangın yalıtımı yangının çıkmasını önleme amacıyla değil, yangın çıkması durumunda olası hasarı en aza indirgeme ve yangın sırasında kaçabilmek için zaman kazanma amacıyla yapılmaktadır. Yangın yalıtımı yüksek katlı binaların hızla artmasıyla önemli bir yalıtın çeşidi haline gelmiştir, yangın yalıtım malzemeleri TS ve Uluslar arası standartlara uygun olmalıdır.

Mantolama

Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır.